Jak vybrat hokejové brusle

zimní brusle

Nejste si úplně jistí při výběru nových bruslí? Pak pozorně čtěte tento článek a dozvíte se jak vybrat vhodné brusle, na co se zaměřit při výběru bruslí a co od nich můžete očekávat.

 

 

  

Hokejové brusle a vše kolem nich

Před tím, než začnete vybírat značku a model svých nových bruslí, je potřeba si říct, jak dobře umíte bruslit, jaký post hrajete nebo za jakým účelem hokejové brusle chcete koupit. Další otázka by měla být, jak často chodíte na led popř. jak často hrajete hokej.

 

Mezi bruslemi jsou obrovské rozdíly a proto bych začal malým rozdělením.

 

1)     Značka – značka brusle ale i ostatní hokejové výstroje je pro mnoho uživatelů důležitá. Zpravidla je to tím že danou značku znáte od profesionálů z NHL, KHL nebo extraligy.  Jak už jsem se v minulých článcích vyjadřoval, to co nosí profesionálové jsou ve 99% jejich upravené výstroje které se na prodejní pult nikdy nedostanou. V zásadě o žádné ze značek nemůžu říci že by byla v něčem horší.Každá má své specifika a cílovou skupinu na kterou je zaměřena. Doporučil bych držet se renomovaných značek jako např. Bauer, RBk, CCM, Warrior.

 

2)     Typ brusle – řada – rozdělení dle řad je asi nejlepším rozcestníkem pro určení typu hokejové brusle pro vás. Pokud jste amatérský hráč, hrající na rybníku nebo 1x týdně, pak je pro vás zbytečné kupovat nejvyšší řadu. Bohatě vám postačí obyčejná brusle, která je pohodlná , dostatečně chráněná a kvalitně zpracovaná.  Vyšší řady bruslí které jsou určeny pro aktivnější hráče, jsou rozdílné nejen v ceně, ale  hlavně ve vyztužení, jsou pevnější, mají lepší nůž (runner), vyšší odolnost a nižší hmotnost.

 

3)     Typ brusle – herní styl - možná si říkáte proč jsem zařadil i dělení na herní styl. Z vlastní zkušenosti vím, že toto dělení je velmi důležitou částí. Setkal jsem se s tím že rodiče koupili skvělému bruslaři typ bruslí který je určen pro spíše silové hráče s jiným sklonem a tvrdším skeletem. Takže místo krásného bruslařského projevu byl u chlapce nakonec strašný dupající styl doplněný o zakopávání o led. Po dvou měsících “trápení“ rodiče koupili tentokrát už správné brusle.  Jak ale poznáte vhodné hokejové brusle v závislosti na herní styl? Asi nejlépe je si to předvést na značce Bauer. Bauer již po několik let drží tři stabilní typy bruslí :1) Vapor 2) Supreme 3)Flexlite

 

1)     Vapor – hokejové brusle vapor jsou určeny pro hráče s agresivním bruslařským zaměřením s vysokou frekvencí. Jsou uzpůsobeny pro okamžité zrychlení a rychlé změny směru. Proto jsou tyto brusle využívány spíše u útočníků.

 

2)     Supreme –hokejové brusle supreme jsou určeny pro spíše silové hráče s dlouhým skluzem,. Tento typ je více chráněný díky pevnějšímu skeletu a mají rovnější sklon brusle. Nejvíce využívány jsou u obránců.

 

3)     Flexlite – hokejové brusle flexlite jsou spíše pro hobby hráče. Vyznačují se tím že je lze použít  ihned po rozbalení a budete mít maximální komfort.

 

zimní brusle_1

 

Hokejové brusle - složení

 

Každá hokejová brusle se skládá ze čtyř částí. 1) Bota a jazyk 2) Podrážka 3)Holder 4)Nůž (runner)

1)     Bota-a jazyk- dříve samostatně volně prodejná dnes už nelze botu samotnou koupit. Největší rozdíly mezi botami jsou v kvalitě zpracování , pevnosti, výztuhách a stylem provedení.(například typ bruslí)

 

2)     Podrážka – možná si řeknete že podrážka není důležitá. Opak je pravdou. Kvalitní podrážka ovlivňuje přenost energie při bruslení, rozložení váhy hráče a u kvalitních bruslí i odvádí vlhkost. Podrážky se můžou lišit dle použitých materiálů při výrobě. Nejčastěji se setkáme s odlehčenými materiály pro snížení hmotnosti brusle.

 

3)     Holderholder je ta část brusle která spojuje nůž a botu. Jednoduše řečeno ten kus plastu který drží nůž a je přinýtován k botě. Holdery mohou být opět různé dle složení  materiálů a způsobu jákým drží nůž. Mohou umožňovat výměnu nože a nebo jsou bez této možnosti.

 

4)     Runner (nůž) –je ta část na které brusle jezdí. Tato část se vývojem velmi mění hlavně po stránce složení, snížení třecí síly a zvýšení jejich odolnosti.

 

Rozdělení hokejových bruslí podle věku:

  • Dětské brusle (Youht) - jedná se o dětské brusle ve velikosti 26 - 32 (EUR).
  • Juniorské brusle (Junior) - brusle pro dorostence školního věku ve velikosti 33 - 39 (EUR)
  • Seniorské brusle (Senior) - standartní velikosti pro dospělého hokejistu - 40 + (EUR)

2 rady pří výběru bruslí:

1. Výběr správné velikosti bruslí - zde doporučujeme, pokud si nejste jisti, nahlédnout do tabulek velikostí bruslí a když i tak budete na rozpacích, kontaktujte svého prodejce, měl by být schopen Vám odborně poradit.

 

2. Výběr správné šířky bruslí - v dnešní době jsou na trhu k dostání 2 varianty šířky bruslí:

EE (nebo také 2E) - jedná se o brusli s nižším nártem a širším provedením v oblasti boků

D - masovější záležitost, jedná se o brusli s vyšším nártem a užším provedením v oblasti boků

 

 

Ti, kteří již chodí hrát hokej, ať na úrovni začátečníka, pokročilého či profesionální úrovni, by měli výběru svých nových bruslí věnovat velkou pozornost. Osobně bych řekl že na bruslích, stejně jako u chrániče ramen šetřit. Ani nejvyšší model brusle z vás neudělá hokejistu pokud vám nebude sedět vlastnostně a nebudete se v ní cítit příjemně.


 

Pokud si s výběrem stále nevíte rady, kontaktujte nás zde, rádi Vám pomůžeme. Kliknutím můžete přejít na hokejové brusle, přejít do kategorie hráčská hokejová výstroj, nebo číst další články v hokejovém blogu.

 


 

 

Autor: Tobi

Chcete vědět o novém článku jako první ? Stačí se jen přihlásit.

Nevyplňujte toto pole:
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.