Jak vybrat hokejové rukavice

Rukavice warrior

Mnoho rodičů, ale i hráčů samotných  je vcelku nejistých při výběru hokejových rukavic. Proto vám poradím dle jakých kritérií by jste se měli řídit, čeho si všímat a jaké rozdíly jsou mezi rukavicemi.

 

 

 

Každému je nejspíše jasné, že hokejové rukavice slouží hlavně jako ochrana rukou. Důležité je si říct, že chrání nejen před údery hokejkou, ale také dlaň při držení hokejky. Každá hokejová rukavice by měla nabízet koženou dlaň a odolný vnější materiál.

 

Pro vnější část rukavice se nejčastěji používá síťovina nebo syntetická kůže. Kožená varianta rukavic je populárnější díky pružnosti a delší životnosti rukavice. Nemusí to ale být  vždy pravidlem. Vnitřek rukavice je naplněn pružnou pěnovou výztuhou a plastovými chrániči. Kvalitnější typy rukavic mají kromě jedné vrstvy kůže v dlaních i druhou protiskluzovou vrstvu. (tzv. clarino) Ten zabezpečuje lepší držení hole, zabraňuje proklouznutí a komfortněji tlumí nárazy směřující od hole.

 

 

 Hokejové rukavice se dají rozdělit do tří skupin:

 

1) Hokejové rukavice pro začátečníky – vyznačují se ohebnou konstrukcí, lehkými materiály,ochranné prvky podle směrnic IIHF. Tyto rukavice jsou zpravidla jen místy sešité, většina částí je slepená (dlaň), prsty na rukavici mají 1-3 klouby.

 

 2) Hokejové rukavice poloprofesionální – vyznačují se vyšší ochranou (boční strany rukavice), kvalitnějšími materiály (složení rukavice), dlaně jsou prošité.

 

3) Hokejové rukavice profesionální – vyznačují se špičkovou ochranou, dlaň je vždy prošitá, vnitřek rukavice je složen z funkčních materiálů které odvádí pot , antibakteriální podšívka, některé typy mají i dvojité šití švů.

 

Hlavními rozdíly mezi skupinami jsou především v úrovni ochrany, ohebnosti a dělení prstů,použitých materiálů a v neposlední řadě cena. Cenu jsem nechal jako poslední položku, jelikož záleží na samotném uživateli kolik je schopny a ochotný do rukavic investovat a jaká je jeho úroveň hraní. Pro hráče který hraje 1-3x za týden budou bohatě stačit poloprofesionální rukavice . V tomto případě se hráč pouze rozhodne mezi dělenými prsty nebo nedělenými. Pro hráče, který hraje každý den bych doporučoval profesionální rukavice s rozdělenými prsty a kvalitní dvojitou kůží v dlaních.

 

Dělení prstů (počet kloubů) je specifikum na které nejsou tabulky. U každého hráče najdeme jiný názor, zda-li je lepší mít více či méně kloubů. Asi nejlepší poučkou bude váš vlastní pocit. Je pravda, že více kloubů znamená větší cit pro hokejku, naopak méně kloubů znamená vyšší bezpečnost v rukavici. Záleží tedy na každém hokejistovi pro co se rozhodne. Stejné rozhodování vás čeká i při výběru velikosti rukavice, kdy můžete po vzoru některých hokejistů zvolit o číslo méně nebo více než je velikost vašich rukou. Je to opět dáno subjektivním pocitem a herním stylem hokejisty.

 

Dalším poměrně důležitým kritériem je velikost rukavic. Standartně  je velikost hokejových rukavic udávaná v palcích:

tabulky_rukavice2

 

Seniorské - 13", 14", 15", 16"

 

Juniorské - 10", 11", 12"

 

Dětské (Youth) - 8", 9"

 

Velikost hokejových rukavic v palcích je měřena od manžety rukavice po nejdelší prst. Obecně platí, že rukavice sedí tehdy, kdy se prsty netlačí ven a lem rukavice by měl být za vaší dlaní.

 

Chrániče zápěstí se začali masivně používat cca. před 10 lety. Od té doby získaly mnoho příznivců a mnoho odpůrců. Dle mého názoru se tyto chrániče přestávají používat kvůli zpřísnění pravidel (sekání bylo považováno za sekání až při odpadnutí ruky ) a tím se stal tento chránič spíše přebytečnou součástí výstroje.  Dnes je u některých typů rukavic přidána  tzv. trojdílná manžeta která zaručuje vyšší ochranu zápěstí. Opět je to spíše na rozhodnutí hráčů a jejich pocitech při rozhodování, zda vzít s chráničem nebo bez. U obránců je druh rukavic s chráničem oblíbenější kvůli bezpečnosti, u útočníků naopak bez chrániče kvůli snadnější práci zápěstím.

 

Pár slov závěrem

Rukavice jsou druhou nejdůležitější součástí výstroje v rámci hry. Je třeba tuto část nepodcenit a nespoléhat vždy na obchodníky, kteří ve snaze prodat poslední kusy ze skladu naslibují kromě akční ceny i nadstandardní vlastnosti mnohdy nevhodných rukavic. Proto bych doporučil, pokud nemáte vlastní zkušenosti s danou značkou a nejste si úplně jistí kvalitou daného zboží, poraďte se s „odborníkem“ (trenérem, poradcem,kvalitním hokejistou).

 

Pokud jste vy nebo vaše dítě na vrcholové úrovni, doporučuji zakoupit dva stejné páry rukavic. Pro profesionální úroveň je běžné, že se během třetiny mění části výstrojí jako například rukavice. Je to z prostého důvodu. Mokré rukavice mají jiné vlastnosti než suché, na které je hráč zvyklý. Každý profesionál potvrdí že tento „komfort“ pomáhá ke kvalitnějšímu výkonu.


 

Pokud si s výběrem stále nevíte rady, kontaktujte nás zde, rádi Vám pomůžeme. Kliknutím můžete přejít na hokejové rukavice, přejít do kategorie hráčská hokejová výstroj, nebo číst další články v hokejovém blogu.

 


 

Autor: Tobi

 

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.